Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до новин

“...СТАВИМО ЗА МЕТУ ЗБЕРЕЖЕННЯ СТРУКТУРИ МЕДИЧНИХ ЗАКЛАДІВ...”

Новина
22.01.2021

Охорона здоров'я – чи не найбільш актуальне питання сьогодення, що хвилює, без перебільшення, все людство. Але до загальних проблем боротьби з коронавірусною інфекцією в Україні додалась проблема "недореформованості" медицини, зокрема щодо приналежності медичних установ, які мають бути, як і всі комунальні об'єкти, розташовані на території територіальних громад і передані цим громадам. На території колишнього Новоукраїнського району утворилось чотири громади: Новоукраїнська міська, Ганнівська, Глодоська та Рівнянська сільські. Тож, як мають ці громади розділити між собою комунальні об'єкти, хто здійснюватиме оперативне керування об'єктами власності, за чий рахунок буде здійснюватись фінансування закладів медицини, чи відбудеться скорочення штату медпрацівників після передачі? Ці та інші питання було розглянуто на спільній нараді керівників територіальних громад, яка відбулась 20 січня в Новоукраїнці. Про це – наша розмова із Новоукраїнським міським головою Олександром КОРІННИМ.

- Олександре Олександровичу, на якому етапі нині перебуває процес реформування закладів охорони здоров’я району? – Із 1 січня 2021 року припинилося фінансування з районного бюджету районних установ, підприємств та закладів. Якщо процес передачі навчальних закладів до відповідних громад не викликає значних труднощів, то з передачею закладів охорони здоров'я виникли певні питання, алгоритмів вирішення яких держава нам не пропонує. В управлінні Новоукраїнської районної ради перебувають 2 комунальні заклади охорони здоров'я, а саме: КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги" районної ради та КНП "Центральна районна лікарня" районної ради, які надавали первинну та вторинну допомогу жителям усього колишнього району. Із метою продовження надання первинної медичної допомоги жителям 4 новоутворених громад, органи місцевого самоврядування цих територій погодили наступний алгоритм передачі КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги": Новоукраїнська міська рада приймає в комунальну власність та стає засновником цього підприємства, а Ганнівська, Глодоська та Рівнянська сільські ради співфінансують видатки на утримання амбулаторій та ФАПів/ФПів, що розташовані на їх території. При цьому фінансування з НСЗУ відповідно до укладених з сімейними лікарями договорів не припиняється.

– Якщо реформу первинної ланки медицини було завершено та напрацьовано загальну систему її роботи, то як має організувати свою діяльність КНП "Центральна районна лікарня", адже алгоритму переходу в управління КНП кільком громадами жоден розпорядчий документ на рівні держави не передбачає? – Так, ми з колегами із трьох сусідніх громад визначили наступний механізм: усі 4 органи місцевого самоврядування стають співзасновниками лікарні та забезпечують пропорційне до кількості населення фінансування. Органом управління цими закладами будуть новостворені управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Новоукраїнської міської ради, якому сільські ради делегують відповідні повноваження. Зміна власників комунального підприємства не спричинить зміну керівництва чи скорочення працівників. Це підтверджується нашим досвідом передачі в комунальну власність закладів освіти та культури під час добровільного об'єднання громад. Жодна людина не була звільнена.

– За який рахунок будуть фінансуватись заклади медицини колишнього Новоукраїнського району? І чи не спричинить їх передача на баланс громад зменшення видатків на інші галузі? – На початку процесу об'єднання громад мова йшла про те, що ОТГ буде надано ресурс, зокрема, 60% податку на доходи фізичних осіб для утримання закладів освіти, культури та інших комунальних установ, окрім медицини та соціального захисту населення, які до цього року фінансувались із державного та районного бюджетів. Сьогодні ми маємо опікуватись і медициною, і соціальним захистом, а дохідна складова бюджету не зміниться. Територіальним громадам так і залишається 60% згаданого ПДФО (що є основним наповненням їх бюджету) та, у зв'язку із карантином, значно зменшеним надходженням єдиного податку. Це, звичайно, матиме вплив на розвиткові проєкти, які доведеться скоротити… І хоча заробітні плати (в залежності від пакету медичних послуг) фінансуються із держбюджету – за місцевим самоврядуванням як власником закладів залишається утримання, комунальні послуги, інші поточні видатки та відповідальність за розвиток лікарні – як гарантії якісних медичних послуг для мешканців. До того ж, Новоукраїнська міська рада і в минулі роки надавала фінансову допомогу медичним закладам, передаючи кошти на реконструкцію приміщень, придбання обладнання (лапароскопічна стійка, фертильна камера тощо), придбання інсуліну, лікарських засобів тощо.

– Скажіть, чи не доведеться заново укладати договори з сімейними лікарями після зміни підпорядкування медичних установ? – На сьогодні договори НЗСУ із закладами охорони здоров'я залишаються чинними, проте лікарні зобов’язані будуть внести зміни в державну реєстрацію.

– Наразі ширяться чутки про те, що після переходу КНП "Центральна районна лікарня" в комунальну власність буде масове скорочення працівників через нестачу коштів на утримання медичного закладу. Мова йде про майже сотню людей. До того ж, такий досвід уже є в одній територіальній громаді Кіровоградської області. То, чи правда, що сто працівників нашої лікарні скоро будуть змушені шукати нову роботу? – Не треба вірити чуткам. Так, ми маємо певні негативні приклади в нашій області, коли радою однієї з громад було скорочено близько 100 працівників лікарні. Запевняю, що ми в жодному разі не плануємо йти цим шляхом, а ставимо за мету збереження структури медичних закладів і сприяння покращенню якості послуг як за бюджетні кошти, так і залучаючи інші джерела, в тому числі міжнародних донорів. Утримання медичної галузі – складний та затратний процес, але здоров'я громадян – це пріоритетне завдання, що тепер лягає на органи місцевого самоврядування. Тож зробимо все, що залежить від нас, для забезпечення надання якісного медичного обслуговування. Також сподіваємось на розуміння та важливість співпраці від наших колег із громад колишнього Новоукраїнського району. Адже добросусідські відносини сприятимуть розвитку не лише галузі медицини, а й інших напрямів, на яких можна створювати партнерські міжмуніципальні відносини на взаємовигідних умовах для покращення життя в наших громадах.

2021 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше