До уваги споживачів та суб'єктів господарювання

 • 190

Фото без опису

Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області (далі Головне управління) інформує споживачів та суб'єктів господарювання про відновлення заходів державного нагляду (контролю) щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення. Набув чинності наказ Міністерства охорони здоров'я України від 17.03.2023 № 522 "Про затвердження Переліку підстав для здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення на період воєнного стану", який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.04.2023 за № 561/39617.

Підставами для здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення на період воєнного стану є:

1. Подання суб'єктом господарювання письмової заяви до Держпродпродспоживслужби або головних управлінь Держпродспоживслужби в областях та в місті Кисті про здійснення позапланового заходу державного (контролю) за його бажанням.

2. Доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб’єктів господарювання стосовно дотримання вимог законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини та забезпечення безпеки держави.

3. Звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності).

3 11.07.2022 року набули чинності нові антитютюнові обмеження, внесені в

Закон України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення". Тепер електронні сигарети, IQOS та glo, кальяни, як і звичайні сигарети заборонено вживати у громадських місцях.

Головні зміни щодо заборони наступні:

 • заборона куріння пристроїв для нагрівання у всіх громадських місцях; запровадження медичних попереджень на пачках електронних сигарет та рідин до них, на цигарках медичне попередження збільшилося до 65% від розміру упаковки;
 • заборона повідомлення про характерний смак і аромат, будь-які смако-

ароматичні чи інші добавки або про їх відсутність;

 • заборона реклами та стимулювання продажів тютюнових виробів, електронних сигарет та рідин до них, пристроїв для нагрівання тютюну.

 

Тепер у громадських місцях заборонено вживання:

 • пристроїв для тютюнових виробів без їх згоряння;
 • трав'яних виробів для куріння;
 • тютюнових виробів;
 • кальянів;
 • електронних сигарет.

Стаття 13 Закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення" визначте місця загального користування.

Місцями громадського користування є:

заклади ресторанного господарства (кафе), медустанови, спортивні, фізкультурно-оздоровчі споруди, навчальні заклади та об'єкти культурного призначення, готелі та гуртожитки, приміщення підприємств, установ та організацій, офісні та державні споруди, зупинки громадського транспорту, вокзали, станції та приміщення аеропортів, дитячі майданчики, місця загального використання житлових будинків, ліфти, підземні переходи.

У місцях та закладах, в яких куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів

без їх згоряння, кальянів заборонено, розміщується наочна інформація, що складається з графічного знака про заборону куріння і тексту такого змісту "Куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено!".

У спеціально відведених в аеропортах місцях для куріння, вживання використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів розміщується наочна інформація, що складається з графічного знака і тексту такого змісту: "Micцe для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров'ю!".

За порушення норм Закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення" застосовуються наступні штрафи у разі:

 • розміщення попільничок або куріння y приміщеннях закладів ресторанного господарства - від однієї тисячі гривень до десяти тисяч гривень;
 • порушення заборони щодо реклами, стимулювання продажу та спонсорства тютюнових виробів - від тридцяти тисяч гривень до п'ятдесяти тисяч гривень за кожен факт реклами на окремому рекламному носії або кожний окремий захід з метою стимулювання продажу тютюнових виробів.