Сказ: небезпека хвороби та ефективність щеплень

  • 108

Фото без опису

Сказ – це особливо небезпечне, гостре, заразне, надзвичайно важке і невиліковне захворювання людей і тварин, яке неминуче закінчується смертю. Джерелом збудника сказу є хворі тварини (зокрема червоні лисиці), які виділяють вірус зі слиною. Зараження сказом відбувається в основному через покуси чи внаслідок потрапляння слини хворої тварини на свіже поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок.

У перебігу хвороби розрізняють 3 стадії: передвісники, збудження і параліч. У першій стадії, яка триває 1-3 дні, на місці укусу з’являються неприємні відчуття (біль, печіння, заніміння, свербіння), почервоніння і набряк. Показним у цей час є симптомокомплекс неспокою, страху, занепокоєння: хвора тварина пригнічена, відмовляється від їжі, погано спить, уникає людей. Стадія збудження характеризується розвитком нападів гідрофобії (водобоязні) - дуже болючих спазмів глотки і гортані з шумним диханням та навіть його зупинкою. Також виникають судоми у відповідь на посилений рух повітря (аерофобія), боязнь яскравого світла (фотофобія), голосного звуку. Через 2-3 дні стадія збудження змінюється на стадію паралічів (м’язів кінцівок, язика, глотки). Смерть настає від паралічу дихання і порушення серцевої діяльності.

Як діяти людям, яких покусала тварина?

Перш за все необхідно якомога швидше промити рану водою з господарським милом, обробити краї 5% розчином йоду, накласти стерильну пов’язку і звернутись у травматологічні пункти (відділення) лікарні за медичною допомогою, або до найближчого лікувально-профілактичного закладу. У разі укусів дикими, безпритульними тваринами треба пройти курс антирабічних щеплень у медичному закладі. Ці щеплення наразі - єдиний ефективний засіб профілактики сказу.

Тварину, яка вкусила людину, в жодному разі не слід вбивати. Її варто ізолювати, встановити за нею нагляд, попередити ветеринарного працівника, який протягом 10 днів буде проводити клінічний огляд тварини.

Для запобігання виникнення сказу потрібно регулярно проводити щеплення домашніх улюбленців, а якщо з’явилися клінічні ознаки захворювання, доправити тварину для огляду у ветеринарну установу.

Зазначимо, що протягом 2022 року на території Новоукраїнської міської, Ганнівської сільської, Глодоської сільської, Рівнянської сільської рад сказ було лабораторно підтверджено у 1 голови собаки.

Щороку працівниками Новоукраїнської районної державної лікарні ветеринарної медицини (Новоукраїнський відділ) здійснюються профілактичні подвірні щеплення собак та котів проти сказу. Так з початку 2023 року вже проведено щеплення 1003 собак та 800 котів.

Водночас деякі власники тварин відмовляються від надання тварин собак та котів для профілактичних щеплень. Звертаємо увагу, що за порушення вимог Закону України «Про ветеринарну медицину», ст.107 КупАП, щодо порушення правил карантину тварин та ненадання тварини для проведення щеплення антирабічною вакциною, ст.107-2 КупАП, щодо порушення вимог ідентифікації та реєстрації тварин, власники тварин несуть адміністративну відповідальність.

Власники тварин зобов’язані щорічно надавати їх для проведення щеплення проти сказу. Вакцина є безкоштовною в державних лікарнях ветеринарної медицини Держпродспоживслужби області.

Закликаємо громадян до усвідомлення наслідків відмови від регулярного щеплення домашніх улюбленців проти сказу. Хвороба невиліковна і в випадку пізнього звернення до лікувального закладу на людину чекає неминуча смерть.

Якщо ви вирішили завести домашнього улюбленця чи надали прихисток безпритульній тварині, обов’язково зверніться у ветеринарну установу для проведення клінічного огляду тварини та профілактичної вакцинації проти сказу.

Новоукраїнське районне управління

Головного управління Держпродспоживслужби

в Кіровоградській області